Mini-proiect educaţional
„Comuna Pianu văzută prin ochii noştri ...”
(perioada de implementare aprilie – iunie 2021,
12 săptămâni)

În carul Şcolii Gimnaziale Pianu de Sus a început implementarea Mini-proiectului educaţional „Comuna Pianu văzută prin ochii noştri ...”, mini-proiect propus de prof. Usinevici Claudia Daniela şi care are drept scop îmbunătățirea procesului instructiv educativ prin atragerea de resurse nerambursabile din POCU 2014-2020. Mini-proiectul a luat naştere în timpul participării la Cursul de formare a competenţelor transversale din cadrul Programului de dezvoltare profesională prin proiectul „Măsuri integrate de incluziune şcolară în satele de munte”, proiect co-finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Capital Uman 2014-2020.
     În urma finalizării cursului de formare a fost acordată o subvenţie în valoare de 1500 lei de către Asociaţia Centrul de Resurse pentru Servicii Sociale CERESS Alba pentru implementarea mini-proiectului.
     Obiectivul mini-proiectului urmăreşte să dezvolte nivelul de creativitate ale levilor din clasele V-VII din cadrul Şcolii Gimnaziale Pianu de Sus şi Pianu de Jos prin propunerea de activităţi care promovează folosirea metodei PHOTOVOICE (vorbeşti cu ajutorul fotografiilor pe care le faci chiar tu).
     Activităţile propuse în cadrul mini-proiectului sunt următoarele:
     1. Asigurarea bunurilor necesare desfăşurării proiectului – achiziţionarea şi valorificarea produselor necesare implementării proiectului;
     2. Fotograf prin satul meu – prezentarea mini-proiectului unui număr de 20 de elevi din clasele V-VII, realizarea fotografiilor şi redactarea poveştii aferente fiecărei fotografii, urmate de imprimarea acestora pe suport de hârtie;
     3. Expoziţie - concurs „Comuna Pianu văzută prin ochii noştri...”.Organizarea expoziţiei-concurs cu fotografiile realizate de elevi în cadrul căreia vor fi premiaţi elevii fotografiilor câştigătoare prin acordarea dediplome şi premii.
     Ca urmare a implementării mini-proiectului elevii participanţi la concurs, coordonaţi de prof. Usinevici Claudia Daniela vor realiza un site Google în care vor fi postate produsele realizate de aceştia.