Data 25.03.2024 orele 10:00

Informații părinți

ÎNSCRIERE:
Înscrierea elevilor la clasa pregătitoare se face:
- la secretariatul Școlii Gimnaziale Pianu de Sus, Str. Principală, Nr. 172, Loc. Pianu de Sus, tel. 0258761113
- prin e-mail: sc.pianu@isjalba.ro
- prin poșta: Str. Principală, Nr. 172, Loc. Pianu de Sus

Etape înscriere:
Etapa I - 11 aprilie – 14 mai 2024
Etapa a II-a - 31 mai – 7 iunie 2024

Școala Gimnazială Pianu de Sus și structurile Pianu de Jos, Strungari și Purcăreți, funcționează în regim simultan conform Legii Educației Naționale nr. 1/2011, art. 63 alin 1 pct. c, după cum urmează:
Școala Gimnazială Pianu de Sus - 0.5 clase
Școala Gimnazială Pianu de Jos - 0.5 clase
Școala Gimnazială Strungari - 0.2 clase
Școala Gimnazială Purcăreți - 0 clase
Număr clase/ locuri alocate pentru clasa pregătitoare, anul școlar 2024-2025 - județul Alba

ACTELE NECESARE ÎNSCRIERII
Actul de identitate al părintelui/tutorelui legal – copie şi original;
Certificatul de naştere al copilului – copie şi original;
• Adeverință medic de familie;
Hotărârea judecătorească definitivă din care rezultă modul în care se exercită autoritatea părintească și unde a fost stabilită locuința copilului, în cazul părinților divorțați.
Pentru copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie-31 decembrie 2024 inclusiv:
- Recomandare pentru preșcolarii care au frecventat grădinița (eliberată de grădinița frecventată)
Anexa 1
- Evaluare psihosomatică pentru copiii care nu au frecventat grădinița sau au venit din străinătate (eliberată de CJRAE Alba Iulia)

PENTRU COPIII CARE NU SUNT DIN CIRCUMSCRIPŢIA ŞCOLARĂ
Documente care atestă îndeplinirea criteriilor generale;
Certificat medical de încadrare în grad de handicap a copilului; Document care dovedeşte că este orfan de ambii părinţi/provine de la o casă/centru de plasament/plasament familial;
Document care dovedeşte că este orfan de un singur părinte;
Are un frate sau o soră înmatriculat/înmatriculată în unitatea de învățământ dorită.

PLAN DE MĂSURI privind consilierea parinţilor în vederea înscrierii copiilor în învăţământul primar

Procedura P.O._04_18 - Soluționarea amânării înscrierii în învățământul primar sau soluționarea situațiilor de înscriere care nu se încadrează în calendarul înscrierii pentru anul școlar 2024-2025.

Informații pentru părinți oferite de către Inspectoratul Școlar Județean
Informații pentru părinți de pe pagina oficială a Ministerului Educației