Şcoala Gimnazială Pianu de Sus a obţinut acreditarea Erasmus în cadrul programului 2021-2027

Şcoala Gimnazială Pianu de Sus a obţinut acreditarea Erasmus pentru şapte ani în domeniul educaţiei şcolare.
     Obţinerea acreditării Erasmus confirmă faptul că Şcoala Gimnazială Pianu de Sus, prin implicarea directorului adjunct, prof. Usinevici Claudia Daniela a realizat un plan de implementare a activităţilor de mobilitate de înaltă calitate ca parte a efortului mai larg de dezvoltare şi internaţionalizare a organizaţiei.
     Această acreditare Erasmus reprezintă un instrument prin care instituţia noastră va avea acces simplificat la oportunităţile de finanţare în cadrul Acţiunii Cheie 1 în perioada 2021-2027.
     Obiectivele proiectului sunt următoarele:
- creşterea calităţii actului educaţional prin folosirea noilor tehnologii şi a metodelor inovatoare de predare-învăţare-evaluare în Şcoala Gimnazială Pianu de Sus;
- internaţionalizarea Şcolii Gimnaziale Pianu de Sus prin motivarea cadrelor didactice şi a elevilor pentru implicarea în proiecte de mobilitate şi în proiecte de cooperare cu şcoli din spaţiul european.
     În cadrul proiectului 8 cadre didactice vor participa la diferite mobilităţi de formare profesională în diferite ţări europene, ocazie cu care vor deprinde mai multe competenţe în domeniul TIC (tehnologiei informaţiei şi comunicării) şi a metodelor inovatoare de predare-învăţare-evaluare în şcoli şi instituţii din alte ţări europene.

• PLAN DE IMPLEMENTARE
  • PLAN DE MONITORIZARE/EVALUARE